11 Ocak 2017 Çarşamba

Konut projesinde Anglo-Saxon bulguları
İkinci bir Cambridgeshire konut sitesinde arkeolojik kazılar, nadir Anglo-Sakson eserlerinin taze bir hazinesini ortaya çıkardı

Çalışma, 87 yeni ev inşa edildiği Soham'un merkezinden bir mil ötedeki yeni konut geliştirme yeri, Morris Gardens'da gerçekleştirildi.

University College London (UCL) 'den arkeologlar eseri gerçekleştirdiler ve Anglo-Sakson devrinin yaşam biçimini ve modalarını büyüleyici bir bakış açısı sunan eski maddeleri değerlendirip katalog haline getirme sürecindeler.

Bunlara kıymetli mücevherat, süs eşyaları ve kovalar, cımbız ve tokalar gibi ev eşyaları iyi korunmuş Anglo-Sakson nesneleri dahil olmakla birlikte Ayrıca Anglo-Sakson'lu erkekler tarafından kullanılan mızraklar ve kalkan gibi eski silahları da içeriyordu; kadınlar tarafından kullanıldığına inanılan bir takım öğeler de ortaya çıktı.
Anahtar bulgular arasında, cam, kehribar, püskürtme ve ametistten yapılmış boncuklu mücevheratın yanı sıra gümüş bilek klipsleri, kemik pimleri ve halkalar gibi kişisel eşyalar da yer alıyor. UCL Arkeoloji Güney Doğu Bölgesi Müdür Yardımcısı Louise Rayner, "Güneydoğudaki büyük bir kazıdan hemen sonra, Geç Tunç Çağı, Demir Çağı ve Roma dönemlerine ilişkin kapsamlı kanıtlar ortaya çıkarıldıktan sonra, arkeolojik kalıntılar içermesi bekleniyordu. Ama böyle bir dizi eseri keşfetmek harikaydı. "
"Muhafazalar, tahıl, hayvan kemikleri ve diğer ev çöpleri ile tahıl depolaması için kullanılabilecek çukurları işlemek için kehribar buluntularıyla üretken bir tarım arazisinin bir parçasını oluşturuyor. Binalar tanımlanmamasına rağmen muhtemelen yerleşim merkezinin yakınında bulunması olası. "Bazı broşlarda ve metal nesnelerde, nadir Anglo-Sakson tekstil parçaları korunarak uzmanların bezin örgü desenini incelemelerine izin verdi.

Korunan parçaların uzmanların Anglo-Sakson kıyafetlerini yeniden yapılandırmak için tekstil teknolojisini anlamalarına yardımcı olacağı ve eski modalara büyüleyici bir bakış açısı kazandıracağı umuluyor.

Arkeologlar, üniversitenin iletişim çalışmalarının bir parçası olarak, yol şemaları, yeni iş gelişmeleri, boru hatları, taş ocakları ve konut gelişmeleri gibi projeler hakkında araştırmalar yapmak için yerel topluluklar ve ticari müşterilerle çalışmak konusunda uzmanlaşmıştır.
Bovis Homes sitesinde teknik direktör David Ivell, "Bu araziyi geliştirerek Güneydoğu Arkeoloji alanını araştırmak için fırsat verdik" dedi."Gelecek nesillerin buradaki toprakların, yüzyıllar boyu, Roma aileleri için tarımsal bir yerleşimden, bugün inşa ettiğimiz modern yeni evler sitesine nasıl dönüştüğünü anlamasına yardımcı olacak ilgi çekici öğeleri ortaya çıkardığı için çok mutluyuz" dedi.
Anglo-Saksonların, Romalıların çekilmesinden sonra MS 411 yıllarında Soham'a girdiklerine, yavaş yavaş bölgeye yerleştiklerine ve muhtemelen Roma vilalarını kendi yerleşim yerleri olarak kullandıklarına inanılıyor.

Bulgular, ince broşlar, çok renkli cam ve kehribar boncuklar, yüzüklerin ve MS 6. yüzyıla tarihlenen saç tokaları gibi değerli mücevherlerin yanı sıra orijinal bir köy tarzı yerleşimin kalıntılarını da içeriyor.

Yorum Gönder

Ne düşünüyorsun ?

 
Sanat Tarihçi © 2017 -