25 Aralık 2016 Pazar

Mısır'da doğumu tasvir eden 5.000 yıllık kaya resmi bulundu''Ebeveynlerin Mağarası'' Sahra Çölü  Fotoğraf : Marco Morelli


İtalyan araştırmacılar, doğu yıldızı, ebeveynler ve iki hayvan arasında bir doğumu tasvir eden 5.000 yıllık kaya sanatını şimdiye kadar bulunan en eski doğum yeri olabileceğini keşfetti.

Nil vadisi ile Gilf Kebir Platosu arasında yapılan bir gezi sırasında Mısır Sahra çölündeki küçük bir boşluğun tavanında kırmızımsı kahverengi aşı boyası ile resmedilmiş halde bulunan sahne bulundu.

Floransa yakınlarındaki Prato'daki Gezegensel Bilimler Müzesi Müdürü Jeolog Marco Morelli, "Bu, İsa’nın doğumuna benzeyen çok hatırlatıcı bir sahne ama, yaklaşık 3.000 yıl öncesine dayanıyor" dedi.

Morelli, 2005 yılında bu resmi keşfetti ancak açıklamaya daha yeni karar verildi.
Morelli, "Bu keşif, Hıristiyan ikonografisi hakkında yeni sorular ortaya attığı için güçlü birçok etkiye sahip" dedi.

Sahne bir adam, tahribat yüzünden kafası olmayan bir kadın ve bir bebeği kapsıyor.

Morelli, "Anne-babalar arasındaki bebekle birlikte bu bir ailenin normal herhangi bir tasviri olarak yorumlanabilirdi, ancak diğer ayrıntılar bu çizimi benzersiz kılıyor" dedi.

Doğan bebeğin, gökyüzüne çıkıyormuş gibi biraz yukarıya çekildiğini belirtti. ‘’Bebeğin anne ve babanın arasında yükselmesi İsa’nın doğumunu çağrıştırıyor’’ dedi.

Morelli, "Ölüm, aynı bölgedeki çağdaş kaya sanatlarında Dünya ile ilişkilendirildiği için, doğumun gökyüzü ile bağlantılı olması muhtemeldir" dedi.

Diğer figürler, iki hayvan ve küçük dairesel bir özellik göz önüne alındığında, sahne daha sembolik ve karmaşık bir hale geliyor.


Üst kısımda, aynı bölgedeki birkaç kaya resminde daha görülen efsanevi bir canavar olan kafasız bir aslan bulunurken, alt tarafta ise bir maymun yer alıyor.


Araştırmacılar, mağarayı "Ebeveynlerin Mağarası" olarak isimlendirdiler.


"Şüphesiz, bu ilginç bir resim" dedi Morelli. "Erken Hıristiyanlık çağına kadar benzer sahneler bulamadık."Yazar Yorumu

Ne kadar keşfi yapan arkeolog çoğu yerde '' İsa'nın doğumu'' ve '' Hristiyan mitolojisi'' ne benzetme yapsa da kişisel yorumum olarak bu tasvir daha çok ekteki başlığa atfedilmiş gibi duruyor.
1 yorum :

  1. Hristiyanlığı övecek yer arıyorlar. Horus'un adı bile geçmiyor

    YanıtlaSil

Ne düşünüyorsun ?

 
Sanat Tarihçi © 2017 -