30 Aralık 2016 Cuma

Ölümcül Bumerang : Kaakutja

Ölümcül Bumerang : KaakutjaGüney Avustralya'daki bir ulusal parkta yapılan araştırma gezisinde arkeologlar bir nehir kıyısından dışarıya doğru taşmış  bir iskelet keşfettiler. Kaakutja ya da yerel bir dilde "ağabey" denilen adamın kafatasında ölümcül altı inçlik bir kesik farkedildi. 


Griffith Üniversitesi paleoantropologlarından Michael Westaway kafatası hasarını ilk kez incelediğinde "ortaçağ savaşlarındaki çelik kenarlı silah''  travmalarına benzediğini düşünüyordu. Ancak Kaakutja'nın iskeletinin radyokarbon tarihlemesi, Avrupalılar Avustralya'ya gelmemişken yani on üçüncü yüzyılda öldüğünü gösteriyor. 

Westaway,  yaranın muhtemelen Aborijin kaya sanatında tasvir edilen ağır bir savaş bumerangıyla veya keskin kenarlı bir savaş baltasıyla açıldığı kanısına vardı. Westaway, "Kaakutja'nın kafatasındaki kesik, Avustralya'da keskin kenarlı silah travmasının ilk vakası olması bakımından eşsizdir" diyor. 

Kaakutja tarafından devam ettirilen travma, (a) ölümden hemen önce keskin bir silahla yüzün hasar görmesi, (b) çenede işaret, (c) kola travma, (d) başın iyileşmiş bir yarası ve (E ve f) zarar görmüş kaburga.


Kaakutja'nın vücudunda bu silahlardan kendini savunmaya çalışırken aldığı yaraların da bulunması, saldırının kaakutja uyurken gerçekleşmiş olabileceğini düşündürüyor.Yorum Gönder

Ne düşünüyorsun ?

 
Sanat Tarihçi © 2017 -